Home / FAQ

FAQ

PYTANIA TECHNICZNE I SERWISOWE OKAPÓW KUCHENNYCH

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Głośność okapu jest bezpośrednio związana z przepływającym powietrzem. Im niższe wartości wydajności okapu to jego głośność będzie niższa. Drugą ważną kwestią dla cichej pracy okapu jest sposób jego podłączenia do kanału wentylacyjnego oraz zastosowane materiały. Jeśli tylko jest to możliwe to należy stosować gładkie kanały wentylacyjne bez zbędnych redukcji przekroju kanału z ograniczoną do minimum ilością kolanek.

Cicha praca okapu w trakcie jego użytkowania uzależniona jest także od drożności kanału i filtrów. Należy pamiętać aby co 35 godzin pracy wentylatora czyścić filtry aluminiowe.

Porównując okap pracujący jako wyciąg z pochłaniaczem, to zawsze okap prawidłowo podłączony do drożnego kanału wentylacyjnego będzie cichszy od okapu pracującego z filtrami węglowymi jako pochłaniacz.

Load More

Pobór prądu przez okap uzależniony jest od zastosowanego wentylatora oraz oświetlenia. Większość okapów pobiera ok 300W prądu, najmocniejsze modele pobierają nieco więcej. Przy czym należy zaznaczyć że są to wartości maksymalne przy pracy z maksymalną prędkością i włączonym oświetleniem.

Load More

Szyby stosowane w budowie okapów kuchennych mają grubość od 4 do 6 mm. Najczęściej można spotkać się z szybą o grubości 4 lub 5mm.

Load More

W budowie okapów kuchennych wykorzystuje się stal o różnej grubości. W zależności od zastosowania, obudowy i korpusy okapów wykonuje się ze stali o grubości od 0,5 do 0,8 mm. Elementy konstrukcyjne takie jak, zawiasy, wsporniki wykonuje się z grubszych blach od 1 do 1,5 milimetra.

Load More

Najczęstszą metodą lakierowania okapów kuchennych jest lakierowanie proszkowe. Okap przed lakierowaniem jest myty i odtłuszczany, następnie nanoszona jest warstwa antykorozyjna. Ostatnim etapem procesu lakierowania jest naniesienie warstwy farby proszkowej równomiernie na całą powierzchnię okapu. Po tym etapie okap trafia do pieca aby wygrzać i utwardzić powłokę lakierniczą.

Load More

Okapy kuchenne mogą być lakierowane różnymi typami farb, dającymi różne efekty struktury powierzchni. Najczęściej spotykanymi lakierami są lakiery półmatowe, rzadziej możemy spotkać lakiery z powierzchnią w pełnym połysku, macie lub specjalną strukturą lakieru dającą określony efekt wizualny.

Load More

Szyby w okapach kuchennych należy czyścić delikatnymi środkami myjącymi do szyb niezawierającymi alkoholu.

Load More

Filtry aluminiowe używane w okapach Marki Globalo możemy czyścić ręcznie lub myć w zmywarkach. Myjąc filtr ręcznie, należy go namoczyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Po odczekaniu około 15 minut, filtr aluminiowy należy umyć używając miękkiego zmywaka lub gąbki. Po umyciu filtra, należy go dokładnie opłukać z obydwu stron, wypłukując wszelkie zanieczyszczenia.

Myjąc filtr aluminiowy w zmywarce, należy zastosować program z temperaturą ok 40 stopni. Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż w każde mycie może spowodować lekkie jego odbarwienie, co nie wpływa na poprawne funkcjonowanie filtra.

Przed ponownym zamontowaniem filtra do okapu należy go wysuszyć.

Load More

Filtry aluminiowe w okapach najczęściej znajdują się w spodniej lub frontowej części okapu. W niektórych modelach dostęp do nich jest bezpośredni w innych należy otworzyć bądź uchylić maskownicę/ klapę. Zdecydowana większość filtrów aluminiowych posiada plastikowy lub metalowy zamek który należy nacisnąć aby odblokować filtr. Następnie pociągamy filtr do siebie, jednocześnie przytrzymując drugą dłonią aby nie spadł na płytę znajdującą się pod okapem. Szczegóły dotyczące wymiany filtra aluminiowego znajdują się w instrukcji obsługi dołączonej do okapu.

Load More

Okapy kuchenne posiadają od dwóch do dziewięciu poziomów prędkości turbiny w zależności od modelu. W zdecydowanej większości okapów kuchennych znajdziemy 3 lub 4 prędkości wentylatora.

Load More

Okapy marki GLOBALO posiadają zróżnicowaną moc oświetlenia, zależną od modelu okapu moc oświetlenia waha się od 4-rech do 20-tu Watt. Szczegóły dotyczące mocy oświetlenia znajdują się w karcie produktu dołączonej do każdego okapu oraz na stronie internetowej.

Load More

Do niedawna, w okapach kuchennych można było spotkać różne rodzaje oświetlenia takie jak halogenowe, ledowe, żarowe czy też jarzeniowe. Z uwagi na wprowadzone przepisy dotyczące energochłonności, obecnie najczęściej występującym oświetleniem jest oświetlenie ledowe.

Load More

Okapy kuchenne należy montować na wysokościach wskazanych w instrukcjach dołączonych do okapów. Należy przy tym pamiętać iż zwiększenie odległości pomiędzy okapem a płytą indukcyjną wpływa niekorzystnie na jego funkcjonowanie. Minimalna wysokość montażu okapu jest uzależniona od rodzaju płyty lub kuchenki znajdującej się pod okapem.

Load More

Klapy zwrotne montowane na wylocie wentylatora lub też w kanale wentylacyjnym służą przeciwdziałaniu cofania powietrza z pionu wentylacyjnego do pomieszczenia poprzez okap. W przypadku pracy okapu jako pochłaniacz montaż klap zwrotnych jest nieuzasadniony.

Load More

Zdecydowana większość okapów może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. Jeżeli chcemy aby nasz okap pracował jako pochłaniacz, dodatkowo należy zastosować filtry z węglem aktywnym który niweluje zapachy z powietrza zasysanego przez wentylator. W takim przypadku okap pracuje w cyrkulacji zamkniętej i wyrzuca oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia. Jeżeli chcemy aby okap pracował jako pochłaniacz nie podłączamy go do kanału wentylacyjnego. Należy jednak pamiętać aby umożliwić swobodny przepływ powietrza wystającego się z wylotu wentylatora okapu do pomieszczenia.

Load More

W budynkach wyposażonych w rekuperację można stosować okapy kuchenne lecz zaleca się aby pracowały jako pochłaniacz. Podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego może zaburzyć pracę układu rekuperacji. Przed dokonaniem wyboru okapu zawsze warto skonsultować planowany zakup i sposób podłączenia okapu z wykonawcą rekuperacji ponieważ niektóre układy rekuperacji posiadają możliwość podłączenia okapu do całego układu rekuperatora.

Load More

W pomieszczeniach w których używana jest kuchnia gazowa, nie wolno stosować wentylacji mechanicznej. W tego typu sytuacjach wentylacja powinna odbywać się w sposób grawitacyjny. Wymóg ten uniemożliwia montażu okapu do wyciągu. W takiej sytuacji okap należy stosować jako pochłaniacz z zastosowaniem filtrów węglowych.

Load More

Jeżeli posiadają Państwo wentylację hybrydową to zaleca się aby okap kuchenny pracował jako pochłaniacz. Dzięki temu nie będa zakłócone przepływy w kanałach wenylacyjnych. Ponadto należy pamiętać że zastosowanie jakiejkolwiek wentylacji mechanicznej np. okap kuchenny podłączony do komina wentylacyjnego może spowodować cofanie się powietrza lub spalin z innych kanałów kominowych co może być niebezpieczne dla życia i zdrowia lokatorów.

Load More

W pomieszczeniach w których używana jest kuchnia gazowa, nie wolno stosować wentylacji mechanicznej. W tego typu sytuacjach wentylacja powinna odbywać się w sposób grawitacyjny. Wymóg ten uniemożliwia montażu okapu do wyciągu. W takiej sytuacji okap należy stosować jako pochłaniacz z zastosowaniem filtrów węglowych.

Load More

Okap kuchenny służy do kilku celów. Podstawowa funkcją okapu jest usuwanie oparów które to powstają w trakcie gotowania. Drugą, równie ważną funkcja jest dekoracja pomieszczenia w którym jest zamontowany. Z uwagi na coraz popularniejsze aneksy kuchenne łączące kuchnię z salonem, dobrze dobrany okap może być jedną z głównych dekoracji pomieszczenia. Kolejną, bardzo często stosowaną funkcją okapu jest bezpośrednie oświetlenie obszaru w którym przyrządzamy potrawy tzn płytę gazową czy też indukcyjną. Ostatnią funkcjonalnością o które warto wspomnieć jest wentylacja całego mieszkania czy też pomieszczeń budynku.

Load More

Zdecydowana większość okapów kuchennych marki GOBALO może pracować z silnikiem zewnętrznym.

Load More

Prawidłowe podłączenie wentylacji odprowadzającej opary z okapu kuchennego polega na zastosowaniu jak najgładszej rury bez zbędnych redukcji przekroju oraz kolanek zmieniających kierunki przepływu powietrza. W praktyce najkorzystniejszym sposobem podłączenia okapu jest zastosowanie gładkiej rury PVC.

Load More

Gniazdo zasilające okap kuchenny przede wszystkim powinno spełniać wymagania przepisów budowlanych. Mając na uwadze iż większość okapów posiada przewód w wtykiem z uziemieniem zaleca się stosować gniazda z bolcem uziemiającym. Uwaga: W przypadku kiedy przewód zasilający okapu kuchennego wyposażony jest we wtyczkę z uziemieniem to taki okap wolno podłączać jedynie do gniazda wyposażonego w bolec uziemiający.

Load More

Pilot do okapu kuchennego znajduje się w torebce strunowej , zapakowany razem z instrukcją obsługi. Torebka strunowa w zależności od modelu może znajdować się wewnątrz okapu lub pomiędzy tekturowymi elementami opakowania. Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie okapy wyposażone są w pilot sterowania. W okapach ze sterowaniem mechanicznym nie ma możliwości zastosowania pilota zdalnego sterowania.

Load More

Części montażowe dołączone do okapu znajdują się w zależności od modelu, wewnątrz okapu w torebce strunowej lub umieszczone wewnątrz pudła klapowego. Przed wyrzuceniem opakowania okapu należy upewnić się że wewnątrz nie pozostał żaden element montażowy lub inne akcesoria dołączone do okapu.

Load More

Okapy blatowe bardzo często użytkowane są jako pochłaniacze, tzn posiadają dodatkowe filtry węglowe dzięki którym oczyszczone powietrze może być wyrzucone do pomieszczenia np. pod szafki kuchenne. Jednakże jeśli zależy nam na podłączeniu okapu blatowego do kanału wentylacyjnego  lub komina to takie przyłącze należy przewidzieć w trakcie projektu budynku lub też przystosować komin wentylacyjny do podłączenia okapu. Podłączenie takie najczęściej ma miejsce w obrębie dolnych szafek kuchennych lub też pod nimi, na wysokości cokołu podszafkowego.

Load More

Okapy przeznaczone do montażu w szafkach kuchennych montujemy w zależności od modelu do bocznych ścianek szafki lub półki ponad okapem. Niektóre okapy wyposażone są w dodatkowe wieszaki ułatwiające montaż okapu. Zaleca się aby przed wykonaniem szafki przez stolarza zapoznać się z instrukcją montażu zamieszczoną w instrukcji okapu.

Load More

Najczęściej spotykanymi standardami średnic wylotu wentylatora w okapie są ⌀150mm oraz ⌀120mm. Oprócz dwóch wymienionych standardów,  w okapach możemy spotkać wylot wentylatora kwadratowy 90x90mm lub prostokątny o różnych rozmiarach, jednakże zawsze w takim przypadku dołączana jest redukcja zmieniająca profil prostokątny na jeden z najpopularniejszych standardów ⌀150mm lub ⌀120mm.

Load More

Ilość żył w przewodzie zasilającym uzależniona jest od klasy ochrony przeciwporażeniowej urządzenia. W przypadku okapów wykonanych w klasie drugiej (oznaczenie na tabliczce znamionowej parą kwadratów , jeden wpisany w drugi) przewód zasilający posiada dwie żyły : żyłę neutralną oraz fazową.  W przypadku okapów wykonanych w klasie pierwszej przewód zasilający posiada trzy żyły : żyłę neutralną , fazową oraz żyłę uziemienia.

Load More

Okapy kuchenne są urządzeniami nie wymagającymi zasilania dużymi wartościami prądu. Okapy o największych mocach pobierają maksymalnie 1,5A. Jednakże zawsze przed pierwszym uruchomieniem okapu należy sprawdzić czy instalacja elektryczna jest dostosowana do podłączonego urządzenia elektrycznego.

Load More

Okapy kuchenne mogą być wyposażone w przewód zasilający z uziemieniem lub bez. Zastosowany rodzaj przewodu zasilającego oraz wtyczka uzależniona jest od klasy ochrony przeciwporażeniowej danego modelu okapu.

Load More

Przewód silnika zewnętrznego wykonany jest z pięciożyłowego przewodu elektrycznego o przekroju żył 0,5mm2. Standardowo przewód ten ma długość 10m. Maksymalna zalecana przez producenta odległość montażu silnika zewnętrznego od okapu wynosi 10m. Jednakże jeśli zaistniałaby konieczność jego przedłużenia to czynność tę należy powierzyć elektrykowi ze stosownymi uprawnieniami. Uwaga: Wentylator zasilany jest niebezpiecznym napięciem 230V!

Load More

Montując okap z silnikiem zewnętrznym należy pamiętać iż główne zasilanie zestawu okap + silnik zewnętrzny doprowadzamy w większości przypadków do okapu, natomiast okap i silnik zewnętrzny łączymy ze sobą dołączonym do zestawu przewodem zasilającym jednostkę zewnętrzną w której to znajduje się wentylator. Uwaga: Wentylator zasilany jest niebezpiecznym napięciem 230V!

Load More

W przypadku usterki oświetlenia w okapie w którym to zastosowano oświetlenie liniowe – pasek LED, istnieje możliwość zakupu części zamiennej bezpośrednio od producenta.

Load More

W przypadku usterki jakiejkolwiek części w okapie, istnieje możliwość zakupu części zamiennej bezpośrednio od producenta.

Load More

Filtry węglowe oraz aluminiowe do okapów można osobiście zakupić w stacjonarnym sklepie firmowym lub poprzez sklep internetowy. Aby zakupić prawidłowy filtr należy odczytać z tabliczki znamionowej okapu model posiadanego urządzenia. Informację o modelu należy podać podczas zakupu filtrów.

Load More

Filtry aluminiowe stosowane w okapach kuchennych marki można używać przez wiele lat bez konieczności ich wymiany. Należy jednak pamiętać o regularnym ich myciu. Producent zaleca mycie filtrów aluminiowych co 35h pracy wentylatora okapu. W przypadku uszkodzeń mechanicznych siatki filtra lub zauważenia zanieczyszczeń pomiędzy warstwami filtra których nie możemy usunąć, wtedy powinniśmy wymienić filtr aluminiowy na nowy.

Load More

W okapach kuchennych najczęstszym typem oświetlenia są żarówki z trzonkiem GU10. W niektórych okapach możemy spotkać żarówki z gwintem E14 lub żarówki całoszklane typu G4 lub G9. Należy jednak pamiętać iż coraz popularniejszymi stają się oświetlenia typu Led których to wymiana możliwa jest przez serwis lub elektryka.

Load More

Przed montażem okapu wyspowego należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Aby uniknąć problemów z poprawnym funkcjonowaniem okapu warto przez zakupem upewnić się iż w suficie posiadamy odpowiedni kanał wentylacyjny doprowadzony do okapu(oczywiście w przypadku gdy chcemy aby okap pracował jako wyciąg).Oprócz kanału wentylacyjnego musimy doprowadzić zasilanie 230V. Okap wyspowy należy montować do nośnych konstrukcji, stropów. W przypadku kiedy przykładowo w pomieszczeniu mamy zamontowany sufit podwieszany  nie wolno montować okapu do samych płyt kartonowo gipsowych. Aby okap był prawidłowo zamontowany należy zawczasu przygotować miejsce montażu wzmacniając obszar w którym okap będzie zawieszony np. profilami stalowymi i podciągami do nośnego stropu.

Load More

Aby uniknąć niebezpieczeństwa uderzenia się głową w okap kuchenny warto przed jego zakupem zastanowić się nad typem okapu i wysokością jego montażu. Oczywistym jest, że jeśli zamontujemy okap kilka centymetrów powyżej głowy to unikniemy w ten sposób  możliwości uderzenia się o niego. Niestety tak wysokie zawieszenie okapu nie będzie zbyt estetyczne oraz negatywnie wpłynie na skuteczność pochłaniania oparów. Tak więc jeśli obawiamy się że będziemy uderzać głową o okap warto zastanowić się nad okapami typu wertykalnego. Jest to grupa okapów z pochylonym frontem tak aby z jednej strony był możliwy montaż nisko nad kuchenką (minimalną wysokość montażu znajdziemy w instrukcji obsługi) jednocześnie z zachowaniem bezpiecznej odległości od głowy użytkownika.

Load More

Okapy kuchenne produkowane są z blach stalowych zabezpieczonych antykorozyjnie lub z blach nierdzewnych. Prawidłowo użytkowany i konserwowany okap nie powinien zardzewieć. Należy przy tym pamiętać że każde mechaniczne uszkodzenie powłoki lakierniczej może skutkować miejscowym ogniskiem korozji. W przypadku użytkowania okapu z elementami ze stali nierdzewnej należy prawidłowo dobrać nie agresywne środki czyszczące. Zastosowanie agresywnego środka myjącego lub zawierającego alkohol może skutkować powstawaniem ognisk korozji.

Load More

Przeciętna żywotność okapów kuchennych wynosi 10-15 lat. Jednakże należy mieć na uwadze że wraz z upływem czasu wszelkie mechaniczne części okapu zużywają się a wnętrze i niedostępne miejsca okapu pokrywają się osadem z oparów kuchennych (tłuszcz, kurz). Tak więc o nowym okapie warto pomyśleć co 7-10 lat.

Load More

Filtry węglowe stosowane w okapach posiadają dwa systemy montażu. Pierwszy z nich polega na montażu bezpośrednio na obudowę wentylatora z obydwu jego stron. Aby zamontować filtr węglowy wpierw musimy prawidłowo dobrać typ filtra węglowego do posiadanego modelu okapu. Jeśli już posiadamy właściwy filtr węglowy wpierw należy otworzyć maskownicę/klapę, jeśli dany model okapu ją posiada, następnie demontujemy filtr/filtry aluminiowy/e. Ostatnim etapem montażu  filtrów węglowych jest przyłożenie do kratki bocznej wentylatora zwracając uwagę na kształt zaczepu na wentylatorze oraz kształt otworu w centralnej części filtra węglowego.Po dopasowaniu kształtów i przyłożeniu filtra do wentylatora należy go delikatnie obrócić w którąkolwiek stronę o kąt 45-100 stopni. Montaż drugiego typu filtrów węglowych polega podobnie jak w poprzednim wypadku na: prawidłowym doborze typu filtra węglowego do posiadanego modelu okapu, otworzeniu maskownicy/klapy, demontażu filtra/filtrów aluminiowych a następnie na montażu filtra węglowego na tylnej powierzchni zdemontowanego filtra aluminiowego. Obydwa filtry należy dopasować do siebie kształtem a wypusty filtra węglowego wsunąć w aluminiową ramkę filtra przeciwtłuszczowego.

Load More

Niektóre modele okapów wyposażone są w sensor zanieczyszczenia powietrza. Po aktywacji funkcji pracy automatycznej czujnik przez pierwsze 2-3 minuty nagrzewa się. Dopiero po osiągnięciu ustabilizowanej temperatury zaczyna funkcjonować. Nagrzewanie się czujnika nie jest wyczuwalne przez osobę obsługującą okap.Po wykryciu przez czujnik zanieczyszczenia takiego jak opary kuchenne, dym papierosowy, opary benzyn czy rozpuszczalników automatycznie uruchamia wentylator okapu na odpowiednio wysokim biegu aby sprawnie oczyścić powietrze. W miarę poprawiania się jakości powietrza elektronika automatycznie zmniejsza prędkość wentylatora okapu aż do jego całkowitego wyłączenia.

Load More

Aby zakupiony okap pracował z maksymalna sprawnością należy spełnić kilka warunków.

  1. Jednym z najważniejszych warunków poprawnej pracy okapu jest jego poprawne podłączenie do kanału wentylacyjnego. Podłączając okap starajmy się: stosować rury gładkie o jak najmniejszej ilości kolanek, nie stosować redukcji przekroju jeśli są nie wymagane.Wykonując przyłącze wentylacyjne upewnijmy się że wewnątrz kanału nie pozostały jakiekolwiek odpady budowlane tj gruz, resztki pianki montażowej , papier, folia . Podłączając kanał wentylacyjny do okapu upewnijmy się że sposób podłączenia nie spowoduje zakłóceń pracy wirnika wewnątrz wentylatora.
  2. Podłączając okap do pionu wentylacyjnego -okapowego upewnijmy się że kanał jest drożny.
  3. Użytkując okap dbajmy o czystość filtrów aluminiowych. Aby zapewnić maksymalna ich skuteczność, filtry aluminiowe należy myć co 35 godzin pracy wentylatora w okapie.
  4. Podczas pracy wentylatora w okapie w pomieszczeniu wytwarza się podciśnienie które utrudnia zasysanie oparów przez okap. Pamiętajmy aby w trakcie użytkowania okapu zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia/mieszkania. Posiadając najmocniejsze modele z oferty GLOBALO w których to zamontowane są bardzo mocne wentylatory koniecznym może się okazać uchylenie okna w jednym z pomieszczeń.
  5. Zaleca się nie otwieranie i nie rozszczelnienie okien/drzwi będących w bezpośredniej bliskości okapu. Uchylenie okna bezpośrednio przy pracującym okapie daje przeciwny efekt aniżeli którego się spodziewamy, tzn powietrze dostające się do pomieszczenia przez okno rozwiewa opary na pomieszczenie , wtedy praca okapu jest bardzo nieskuteczna.   

Load More

Jeśli chodzi o stosowanie garnków w trakcie gotowania z okapem kuchennym, to jedyną ważną kwestią jest używanie przykrywek w trakcie gotowania potraw. Spowoduje to ograniczenie ilości parującej wody oraz tłuszczu co pozytywnie wpłynie na żywotność i sprawność okapu nie wspominając o korzyściach związanych ze zmniejszeniem zużycia energii przez płytę i okap.

Load More

Przy doborze okapu oraz płyty grzewczej/indukcyjnej należy przede wszystkim kierować się aby płyta nie była szersza od dobranego okapu. Dobór ten jest niezwykle ważny aby zapewnić jak najskuteczniejszą pracę okapu. Stosując okap szerszy lub równej szerokości co płyta zapewniamy możliwość zassania większej ilości oparów aniżeli w sytuacji gdy okap ma mniejszą szerokość od płyty.

Load More

Okapy kuchenne do użytku domowego nie nadają się do pracy nad otwartym ogniem. Pomimo faktu iż okap zbudowany jest z materiałów niepalnych nie podtrzymujących ognia to zabronione jest używanie pod nim otwartego ognia.Podyktowane jest to faktem iż w trakcie pracy okapu na wszystkich jego elementach osadza się tłuszcz który w kontakcie z otwartym ogniem może zapalić się.

Load More

Jak sama nazwa mówi, okapy kuchenne domowe projektowane i wykonywane są głównie z myślą o użytkowaniu w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Oczywiście taki okap może być zamontowany w małej gastronomii jednakże wybierając okap należy mieć na uwadze przepisy BHP oraz związane z działalnością odbiory sanepidu. Do średniej i dużej gastronomii zdecydowanie polecamy zakup specjalistycznych okapów przemysłowych.

Load More

Oczywiście tak, istnieją specjalne okapy montowane na jachtach lub samochodach campingowych jednakże takie urządzenia są specjalnie projektowane pod zastosowanie. Oferta GLOBALO nie obejmuje okapów Jachtów czy też Camperów.

Load More

Chcąc wymienić szybę w okapie kuchennym musimy się upewnić czy w danym modelu wymiana szyby jest możliwa. Większość modeli okapów umożliwia wymianę pojedynczej szyby lub zespołowi szyb. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się że okap został odłączony od zasilania elektrycznego. Przy pracy ze szkłem koniecznym będzie założenie okularów ochronnych. W zależności od posiadanego modelu szyby najczęściej montowane są poprzez przyklejone metalowe wklejki przykręcone do konstrukcji okapu. Należy je odkręcić uważając jednocześnie aby nie upuścić demontowanej szyby. Część modeli okapów umożliwia wymianę całego podzespołu szyb, np. całej szklanej klapy/maskownicy okapu. Niektóre modele posiadają szkło wklejone w korpus okapu i w takim wypadku wymianę powinniśmy powierzyć serwisowi.

Load More

W trakcie montażu kanału wentylacyjnego bardzo ważną kwestia jest jego prawidłowe zamocowanie mechaniczne i uszczelnienie. Aby kanał wentylacyjny służył nam przez wiele lat w trakcie jego montażu łączone ze sobą części należy skręcać przynajmniej jednym lub parą wkrętów. Świetnie do tego celu nadają się tzw. wkręty- pchełki używane przy montażach profili poz zabudowy kartonowo-gipsowe. Oprócz mechanicznego połączenia ze sobą elementów dodatkowo należy je uszczelnić. Do uszczelnienia kanału wentylacyjnego możemy zastosować specjalną do tego celu taśmę uszczelniającą lub inną z mocnym klejem np. szarą taśmę zbrojoną lub taśmę aluminiową.

Load More

Zdecydowana większość modeli okapów z zasysaniem obwodowym nie wymusza na użytkowniku otwierania klapy lub innego mechanizmu. Jednakże należy pamiętać że w przypadku bardzo intensywnego gotowania uchylenie czy też otworzenie klapy spowoduje zdecydowanie lepsze zasysanie oparów.

Load More

Okapy kuchenne wyposażone są w różne rodzaje oświetleń o różnej barwie światła. Najpopularniejszą barwą w okapach kuchennych  jest barwa ciepła 3000K. Jednakże w niektórych modelach znaleźć możemy światło neutralne o temperaturze 4000K.

Load More

Grubość lakieru w okapach kuchennych waha się w granicy 50-100um. Grubość warstwy jest uzależniona od procesu technologicznego lakierowania.

Load More

W niektórych modelach okapów kuchennych możemy zaobserwować efekt skraplania sie pary wodnej na elementach szklanych okapu. Skraplanie się wody to rezultat normalnego zjawiska fizycznego, jakim jest kondensacja pary wodnej na zimnej powierzchni, do której dochodzi przy określonych parametrach wilgotności względnej powietrza i temperatury powierzchni.

Load More

Przyczyną cichego stukania w okapie mogą być zamontowane klapy zaworu zwrotnego ograniczające cofanie się powietrza z kanału przez okap do pomieszczenia. Jest to objaw naturalny nie świadczący o uszkodzeniu okapu.

Load More

Tak, posiadając kominek możemy używać okapu kuchennego, jednak w czasie w którym włączamy wentylator musimy zadbać o dostateczny dopływ świeżego powietrza. W przeciwnym przypadku może dojść do niebezpiecznego zjawiska cofnięcia się powietrza kanałem kominowym a w trakcie użytkowania paleniska do cofnięcia się spalin do pomieszczenia.

Load More

Filtry węglowe zawierają aktywny węgiel który w trakcie użytkowania traci swoje właściwości. Filtry węglowe powinno się wymieniać nie rzadziej niż co 4-6 miesięcy w zależności od intensywności gotowania.

Load More

Jeżeli w czasie kiedy okap kuchenny jest wyłączony słyszymy szum wydobywający z urządzenia, najprawdopodobniej mamy do czynienia z sytuacją kiedy inny z użytkowników tego samego pionu wentylacyjnego, włączył w swoim mieszkaniu okap kuchenny a szum który słyszymy to naturalny efekt hałasu przepływającego powietrza.

Load More

Load More